قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

آزمایشگاه دکتر عصاریان

آزمایشگاه دکتر عصاریان
 
Dr.hamid ali assarian

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 30 آذر1389 توسط الهام عنایتی

                          

سعیده حکیم ، متخصص تغذیه با اشاره به نقش هندونانه در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان ها به ویژه سرطان های پروستات ، ریه و معده گفت:بررسی ها نشان می دهد که هندوانه در جلوگیری از بروز سرطان پانکراس ، کولون،رکتوم و سینه نیز مفید است.
حکیم ، هندوانه را منبع قابل توجه ویتامین C عنوان کرد و گفت:6 درصد وزن هندوانه را ماده جامد و مابقی آن را آب تشکیل می دهد.وی میزان بتا کاروتن موجود در هندوانه را بالا عنوان کرد و گفت:ویتامین C و بتاکاروتن در گروه آنتی اکسیدان های قوی هستند.همچنین بررسی ها نشان داده لیکوپن موجود در هندوانه حتی از گوجه فرنگی هم بالاتر است.
به گفته این متخصص تغذیه،پتاسیم موجود در هندوانه در کاهش فشار خون موثر بوده و در کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه کمک قابل توجهی می کند.هندوانه فاقد کلسترول و چربی اشباع است.این میوه در تقویت سیستم ایمنی و دفاع در مقابل عفونت ها نقش موثری دارد.همچنین مصرف هندوانه در کاهش علائم استئوآرتریت و روماتیسم نیز موثر است.


نوشته شده در تاريخ جمعه 26 آذر1389 توسط الهام عنایتی

اریتراسما عفونت مزمن طبقه شاخی پوست بوده،اغلب در نواحی چین دار بدن مانند زیر بغل،کشاله ران،ناف،زیر سینه و لای انگشتان بصورت لکه های مسطح قرمز یا قرمز مسی و یا قهوه ای،خشک،بدون وزیکول،التهاب و یا ترشح دیده می شود.
تشخیص آزمایشگاهی:
برای مشاهده میکروسکوپی،پس از تمیز کردن ضایعات بوسیله الکل ۷۵٪،اطراف آنها را به کمک چاقوی جزاحی استریل تراشیده و پوسته های حاصل را در داخل یک پلیت یا روی لام برای آزمایش جمع آوری می نمایند.
مقداری از پوسته ها را روی یک لام تمیز قرار داده و روی آن یک قطره اتر ریخته،کمی صبر کرده تا تبخیر شود سپس روی پوسته ها یک یا دو قطره آب مقطر ریخته و با لبه چاقوی جراحی آنها را روی لام پخش کنید.بعد از خشک شدن با حرارت فیکس کرده و روی آن محلول بلودومتیلن ریخته بعد از ۳۰ ثانیه به آرامی با آب مقطر بشویید.بعد از خشک کردن لام روی آن یک قطره روغن ایمیرسیون ریخته و با عدسی ۱۰۰ مورد مطالعه قرار دهید.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 23 آذر1389 توسط الهام عنایتی

در مطالعه ای که بر روی ۱۹۷ فرد مبتلا به آلزایمر و ۲۰۳ فرد شاهد در تگزاس آمریکا صورت گرفت با بررسی بیومارکرهای خون این افراد نتایج قابل توجهی به دست آمد.با سنجش ۲۴ ژروتئین بیومارکر از جمله فیبرینوژن،اینترلوکین 10 و CPR می توان 80% مبتلایان به آلزایمر را شناسایی کرده و در 91% موارد افراد سالم را کنار گذاشت.تخمین زده می شود که بین 4/2 تا 5/4 میلیون فرد مبتلا به آلزایمر در آمریکا وجود دارد.


نوشته شده در تاريخ شنبه 20 آذر1389 توسط الهام عنایتی

عامل بیماری باکتری است از دسته دیفتری ها بنام Corynebacterium tenvis .در این بیماری ساقه آزاد مو گرفتار می شود.بیشتر موهای ناحیه زیر بغل(ناحیه آگزیلار) و بعد از آن موهای ناحیه کشاله ران(ناحیه آنه) .بیماری در فصول گرم در مناطق گرمسیر دیده می شود.روی موها در قسمت آزاد مو ،گره ها یا غلاف هایی بوجود می آورد به رنگ های قرمز ،زرد و یا سیاه.ولی معمولا در اکثر موارد به رنگ زرد دیده می شود.عوارضی ندارد،تنها چسبیده شدن موها باعث کشش سطحی پوست می شود و همینطور رنگی شدن لباس زیر.
تشخیص آزمایشگاهی:
با قیچی استریل موها را کوتاه می کنیم و موهای کوتاه شده را روی لام گذاشته و با پتاس شفاف می کنیم.زیر میکروسکوپ با عدسی 10 یا 40.غلافی اطراف مو می بینیم و مغز مو هیچ مشکلی ندارد.(معمولا غلاف زرد رنگ).اگر دقت کنیم و مو را له کنیم می توانیم در داخل غلافها باکتریها را به اشکال کوکسی باسیل شکل ببینیم.به کشت نیازی نیست.
درمان:
تراشیدن موها و استفاده از پمادهای گوگردی و یا محلول فرمالین در الکل.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 16 آذر1389 توسط الهام عنایتی

شنوایی مهمترین حس انسان است.نابینایی افراد را از اشیا جدا میکند و ناشنوایی افراد را از انسانها.مسلم است که انسانها ناگزیر از ارتباط با هم هستند و اگر از برقراری ارتباط ناتوان باشیم،نمی توانیم زندگی کنیم.در دنیا میزان بروز کم شنوایی یم در 250 تولد است.
آیا می دانید که اگر به موقع از کم شنوایی و یا ناشنوایی فرزند دلبندتان مطلع شوید،می توانید اثرات منفی آن را در زندگی خود و فرزندتان به حداقل و یا صفر برسانید؟
با انجام سنجش شنوایی نوزادان که به کمک پیشرفته ترین دستگاهها انجام میشود،از سالمت شنوایی فرزنداتن اطمینان حاصل کنید.سه ماه اول زندگی نوزاد زمان طلایی برای شناسایی مشکل شنوایی و عملکرد مفید برای بهبود است.
اگر چنانچه کودک شما علایم زیر را دارد حتما جهت آزمایش شنوایی مراجعه کنید:
-دردوران نوزادی با صدای بلند از خواب نپرد.
-بعد از چهار ماهگی به طرف صدا برنگردد یا با شنیدن صدای آشنا گریه اش آرام نگیرد.
-مهمترین علامت وجود نقص و یا تاخیر در رشد گفتار و زبان است.
توجه داشته باشیدکه:
نوزادانی که هنگام تولد وزن آنها کمتر از 1.5 کیلوگرم بوده و یا سابقه ژنتیکی کم شنوایی در خانواده،بستری شدن بیش از دو روز در بخش نوزادان،بد فرمی های مادرزادی در سر و صورت و یا سابقه تعویض خون داشته اند،حتی اگر در بدو تولد مشکل شنوایی ندارد باید تا سن سه سالگی هر شش ماه یکبار ارزیابی شنوایی شوند.
هنگام مراجعه برای انجام تست شنوایی به نکات زیر توجه فرمایید:
1-در هنگام انجام آزمایش نوزاد بایستی خواب یا کاملا آرام باشد.
2-در صورتی که نوزاد سرماخوردگی دارد پس از بهبودی برای سنجش شنوایی مراجعه کنید.
3-کارت تولد نوزاد را به همرا داشته باشید.
4-طرح غربالگری شنوایی برای نوزادان و کودکان زیر سه سال انجام می شود.بهترین زمان برای آزمایش زیر سه ماهگی است.
                                             معاونت فرهنگی و پیشگیری خوزستان
                                              اداره بهزیستی شهرستان دزفول


نوشته شده در تاريخ دوشنبه 15 آذر1389 توسط الهام عنایتی

در پزشکی قانونی جهت اثبات ماهیت لکه های خونی می توان از تستهای بنزیدین و یا Guaiac استفاده نمود.نتایج مثبت بر وجود بقایای هموگلوبین در لکه های مورد نظر دلالت داشته،و نتایج منفی از نظر رد احتمال منشا خونی حائز اهمیت می باشد(احتمال نتایج مثبت کاذب را باید در نظر داشت).
در موارد لکه های قدیمی از آزمایش Teichman که وجود کریستالهای همین Hemin را مورد بررسی قرار می دهد،استفاده می شود; وجود بلورهای همین از نظر تشخیصی حائز اهمیت بوده،و نتیج منفی امکان وجود لکه های خونی قدیمی را نفی نمی کند.
در تشخیص افتراقی لکه های خونی انسان از حیوانات ،می توان از تستهای رسوبی استفاده نمود.باید در نظر داشت که این روش مختص خون نبوده،و پروتئینهای دیگر انسانی و یا حیوانی ،نیز اسپرم و غیره را مورد بررسی قرار می هد،که در مجموعه ای از تست های هماتولوژیک و بیوشیمیایی (Micro-legals) قابل تفسیر خواهند بود.


نوشته شده در تاريخ شنبه 13 آذر1389 توسط الهام عنایتی

-آیا می دانید که هر ثانیه،عمر ۳ میلیون گلبول قرمز پایان گرفته و ۳ میلیون نسل جدید از گلبول های قرمز وارد گردش خون می شود؟
-آیا می دانید با وجودی که گلبول قرمز در دریای اکسیژن غوطه ور است ولی از سوخت و ساز غیر هوازی که حاصل آن انرژی اندک است روزگار می گذراند تا امانت اکسیژن را بدون کم و کاست به بافت ها تحویل دهد؟
-آیا می دانید که هر گللبول قرمز ۱۲۰ روز عمر کرده و در این مدت ۲۰۰کیلومتر راه پر پیچ و خم عروق را طی می کند؟
-آیا می دانید که گلبول قرمز  ۷ میکرونی مویرگ های دو میکرونی را طی می کند؟
-آیا می دانید که در هر گلبول قرمز هزارن مولکول هموگلوبین به صورت تترامرهای زوج وجود دارند که حدود ۹۷٪ آنHbA=α2β2 و 1.5 تا 3.5% آن HbA2=α2β2 و کمتر از یک درصد آن HbF=α2γ2 در افراد بالغ  می باشد؟
-آیا می دانید که در دوران جنینی هموگلوبین اصلی از نوع F است که به سهولت اکسیژن را از هموگلوبین A مادر ربوده و در اختیار جنین می گذارد؟
حال تصور کنید که سیستم خون ساز دست از کار بکشد!راستی ثانیه ای 3 میلیون گلبول قرمز چگونه جبران می شود؟
گفتنی است که سیستم خون ساز روزانه 2.5 میلیون گلبول قرمز و 2.5 بیلیون پلاکت و حدود یک بیلیون گلبول سفید به ازای هر کیلوگرم وزن تولید می کند و جالب این که در شرایط اضطراری می تواند تولید خود را تا 6 الی 8 برابر افزایش دهد.


نوشته شده در تاريخ شنبه 13 آذر1389 توسط الهام عنایتی
در راستای خدمت به همشهریان عزیز و رفاه حال بیماران ، آزمایشگاه دکتر عصاریان از اول آذر ماه قرار داد بیمه با بیمه بانک ملت منعقد کرده است.بر این اساس کلیه آزمایشات دارندگان بیمه بانک ملت به صورت رایگان در این آزمایشگاه قابل انجام می باشد.
همچنین به زودی طرف های قرارداد جدید بیمه با این آزمایشگاه اعلام خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ دوشنبه 8 آذر1389 توسط الهام عنایتی

محدوده تغییرات:
U/L   20-110     
 1.83-0.33 µKat/L
مبنای فیزیووژیک:
آمیلاز آنزیمی است که کربوهیدراتهای مرکب را هیدرولیز میکند.آمیلاز سرم به طور کلی از آمیلاز غدد بزاقی و لوزالمعده سرچشمه می گیرد و لذا با انسداد و التهاب این غدد، افزایش می یابد.سایر بافتها نیز تا حدودی فعالیت آمیلازی دارند،مثل:تخمدانها،روده کوچک و بزرگ و عضلات مخطط.

تفسیر آزمایش(حساسیت):
موارد افزایش:
پانکریت حاد(95-70%)،کیست کاذب لوزالمعده،انسداد مجرای لوزالمعده(کله سیستیت،سنگ کجاری صفراوی،کارسینوم لوزالمعده،سنگ لوزالمعده،تنگی مجرای لوزالمعده،اسپاسم اسفنکتر مجرای لوزالمعده)،انسداد و انفارکتوس روده،تورم غدد بناگوشی(mumps)،پاروتیدیت،کتواسیدوز دیابتی،اولسرپپتیک پرفوره،پریتونیت،حاملگی نابجای پاره شده، ماکروآمیلازی داروها:آزاتیوپرین ، هیدروکلروتیازید.
موارد کاهش:نارسایی لوزالمعده،فیبروز کیستیک. مقدار آمیلاز در پانکراتیت مزمن،پایین یا طبیعی است.
توضیحات:
بیماری ماکروآمیلازی با مقادیر بالای آمیلاز سرم و مقادیر پایین آمیلاز ادرار مشخص می شود.       

نسبت کلیرانس آمیلاز به کراتینین=آمیلاز سرم/آمیلاز ادرار*100%                         
                                                    کراتینین سرم/کراتینین ادرار  

 که میزان آن 4-1% است.
این نسبت،زمانی به عنوان آزمایش تشخیصی برای پانکراتیت حاد به کار می رفت،اما امروزه بجز در تشخیص ماکروآمیلازمی در مورد دیگری ارزشمند نیست.ایزوآنزیمهای آمیلاز را در عمل به علت اشکالات تکنیکی نمی توان اندازه گرفت.                   


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 3 آذر1389 توسط الهام عنایتی

لیشمانیا عامل مولد سالک است.چون انواع سالکها مختلفند پس عوامل ایجاد کننده آنها هم مختلفند. لیشمانیا تروپیکا عامل مولد سالک جلدی نوع شهری است و لیشمانیا ماژور عامل مولد سالک نوع روستایی می باشد.اختلاف این دو اینست که در نوع شهری این زخمها خشکند و ترشحاتی ندارند ولی در نوع روستایی که کعمولا زخمهایبزرگتری هم هستند ترشح دارند و مرطوبند.
انتشار جغرافیایی:
انتشار جغرافیایی در آسیا ،افریقا، اروپا وجود دارد.در ایران از تمام مناطق گزارش شده و بیماری بصورت بومی وجود دارد.
انسانها می توانند به عنوان میزبان اصلی واقع شوند.ناقلین از دسته پشه هایی هستند به نام فلبوتوموس.فلبوتوموس های ماده اند که نیش می زنند.به آنها پشه خاکی هم گفته می شود.راه آلودگی از طریق نیش پشه هاست.پشه ها ممکن است انسان یا حیوان بیماری را نیش بزنند.
حیوانات مخزن در نوع شهری سگها و در نوع روستایی جوندگان مثل موش هستند.

این انگل دارای دو فرم است:
فرم آماستیگوت در بدن میزبان مهره دار وجود دارد.درون سلولهای ماکروفاژ قرار دارند.فرم دیگر ماستیگوت یا لپتوموناد یا تاژکدار است که در بدن حشرات مثل پشه ها هستند.
وقتی پشه ای انسانی یا حیوان بیماری را نیش بزند انگل را بصورت آماستیگوت دریافت می کند.در دستگاه گوارش و سپس بزاق حشره وارد می شود و در آنجا از طریق تقسیم دوتایی زیاد می شود و با نیش زدن انسان یا حیوان دیگر انگل را به شکل ماستیگوت به آن منتقل می کنند.انگل در سلولهای ماکروفاژ تبدیل به آماستیگوت می شود.گاهی دیواره پاره می شود و انگل ها بیرون می ریزند.
وقتی پشه آلوده ای انسانی را نیش بزند در محل نیش بعد از 2 هفته برجستگی کوچک جوش مانندی ایجاد می شود.این محل به تدریج بزرگتر می شود مرکز آن فرو رفته می شود ،اطراف آن توسعه پیدا می کند ،سخت می شود،ملتهب می شود و شبیه دهانه کوه آتشفشان است که در ابتدا بدون درد و دارای ترشحات بیرنگ و زلاالی است اما بتدریج ممکن استبدلیل توام شدن با باکتری ها این ترشحات  زرد و چرکی شود و همچنین زخم دردناک می شود.
چرخه زندگی لیشمانیا
تشخیص:
نمونه ای که تهیه می شود باید به این شکل باشد که:چون انگل در زخم در اطراف است (بدلیل توسعه یافتن زخم وسط زخم انگل ندارد و در حال بهبودی است).از اطراف زخم بوسیله نیدل نمونه تهیه کرده و این نمونه را مستقیما می توان زیر لام برد و دید و یا اینکه در محیط کشت N.N.N کشت داد و یا به حیوان حساس آزمایشگاهی (معمولا موش) تزریق کرد.بهترین محل انتقال انگل به موش محل اتصال دم به بدن است.بعد می توان از زخم ایجاد شده روی محل تزریق نمونه تهیه کرد و دید.
درمان:
درمان داروی است به نام گلوکانتین.

زخم سالکی نوع دیگر زخمی است بنام جلدی-سالکی که عامل آن لیشمانیا برازیلینسیس می باشد. انتشار آن خاص کشورهای آمریکای لاتین خصوصا برزیل است.میزبان ها همان ها هستند.محل جایگزینی علاوه بر جلد ،نخاط هم هست و نحوه انتقال به همان شکل است و بیماری ایجاد شده جلدی مخاطی است.بیشتر دهان را گرفتار میکند.
تشخیص و درمان همانند نوع قبلی است.

لیشمانیا دونوانی:
عامل مولد لیشمانیای احشایی است.نام دیگر آن کالاآزار است یعنی بیماری سیاه.به آن تب انفجاری هم می گویند.
فرم بدون تاژک در بدن میزبان ناقل و تاژک دار در بدن مهره دار است.
انتشار جغرافیایی بیشتر در کشورهای مدیترانه ای (سواحل گرم مدیترانه ای)مثل آسیا،شمال شرقی و شرق افریقا و آمریکای جنوبی است.در برخی از کشورهای مدیترانه ای مثل چین و آسیای مرکزی این بیماری در سگها هم وجود دارد پس سگها می توانند به عنوان میزبان مخزن هم باشند.در ایران از تمام نتقاط گزارش شده بجز جنوب شرقی.در ایران بیشتر بچه ها به کالاآزار مبتلا میش وند (زیر 10 سال).
نحوه انتقال به همان شکل است اما در اینجا هنگامی که پشه آلوده انسانی را نیش بزند انگل در همان نقطه توقف نمی کند بلکه وقتی وارد ماکروفاژها می شوند
 تمایل دارند که به بافتهای عمقی بدن بروند،پس انگل بعد از خون وارد دستگاه لنفاوی،طحال ،کبد و مغر استخوان می شوند(درون ماکروفاژها).

بیمایریزایی و علائم:
سیر بیماری کند،بطئی(آرام) و مخفیانه است و زمانی علائم ظاهر می شود که احشا آلوده شده است.علائم با درد در ناحیه طحال شروع می شود چون طحال بزرگ می شود.بیمار دادرای سرفه است.بعد از طحال،کبد هم بزرگ می شود و در نتیجه هپاتواسپلنومگالی شکم بیمار بزرگ می شود.بیمار دارای تب به صورت نامنظم و در ابتدا بصورت عودهای مکرر است.دارای عرق شبانه است.وزن بیمار مرتبا کم می شود.اما کاهش وزن که همراه با کم خونی می تواند باشد بدلیل ورم و ادم در دستها ،پاها و صورت ممکن است مشخص نباشد.یکی از علائم اینست که تب بالا می رود و یکدفعه کم می شود(تب انفجاری).معمولا کسانی که کالاآزار  دارند اشتهای خوبی دارند و تهوع ندارند ولی بیماری مالاریا برعکس است.
فرم آماستیگوت لیشمانیا در برش بافتی و رنگ آمیزی گیمسا

تشخیص:
معمولا نمونه مورد استفاده مغز استخوان است که می توان بصورت مستقیم زیر لام دید یا کشت داد یا به حیوان حساس تزریق کرد.البته می توان از تستهای سرولوژیکی هم استفاده کرد.
درمان:
استفاده از آمپول گلوکانتین به مقدار 20mg/kg بصورت تزریق عضلانی روزی یکبار برای 20روز.
پیشگیری:
در نوع جلدی پشه ها با نشستن روی زخم می توانند انگل را دریافت و منتقل کنند پس باید روی زخم پوشانده شود.
بوسیله سم پاشی باید پشه ها و محل زندگیشان را از بین برد.
شخص باید از قسمتهای مختلف بدن بوسیله پمادهای رپلنت یا پوشاندن بدن محافظت کند.
درمان افراد آلوده یکی دیگر از راههای پیشگیری است.
مبارزه با حیوانات مخزن،سگها و جوندگانی که در اطراف ما زندگی می کنند باید از بین بروند.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک