قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

آزمایشگاه دکتر عصاریان

آزمایشگاه دکتر عصاریان
 
Dr.hamid ali assarian

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 9 تیر1390 توسط الهام عنایتی

عارضه ای است که ممکن است در پوست و موهای صورت در آقایان دیده شود.
عوامل بیماری گونه های مختلف ترایکوفیتون و میکروسپورروم ها می تواند باشد:Tinea ment ،T.verrucosumT،T.vidlaceum،T.Schoenlini  و از میکروسپوروم ها M.canis  و m.Gypseum  مهمترند. عوامل حیوان دوست درماتوفیتی در ایجاد کچلی ریش نقش مهم تری دارند.

علائم بالینی:
این بیماری عارضه ای است که در اکثر مواقع در مناطق روستایی دیده می شود و میزان شیوع بیماری میان کشاورزان و دامداران بیشتر است.
علائم بالینی را معمولا به دو فرم تقسیم می کنند:1-خفیف 2- شدید(تهاجمی)
در ضایعات خفیف(آرام)ممکن است پوست محل ضایعه یا مو دچار ضایعه شود.شوره و پوسته،قرمزی ف التهاب و گاهی اوقات خارش مختصر وجود دارد و در مواردی ممکن است ریزش موها در محل آلوده هم دیده شود.
فرم شدید:در این حالت علاوه بر وجود شوره،پوسته قرمز و التهاب شدید ممکن است که در سطح ضایعات چرک و ترشح وجود داشته باشد.موهای محل ضایعه در این حالت دچار ریزش میشوند.گاهی اوقات هم تورم غدد لنفاوی هم ممکن است در محل ضایعه دیده شود.در این نوع ضایعه می گویند وجود اسکار که معمولا اسکار دائمی هستند دیده می شود.(اگر فولیکول مو دچار تخریب شود،مو قادر به رشد نیست و بی مو مکی ماند).

تشخیص:
پس از نمونه گیری از بیمار از محل موهای آلوده ضایعه (ابتدا کوتاه کرده سپس نمونه گیری) در آزمایش مستقیم ضایعات ممکن است اکتوتریکس،اندوتریکس یا فاووس باشد.همچنین می توان کشت داد.

در مورد درمان اگر عامل بیماری زا حیوان دوست یا خاک دوست باشد طول مدت درمان بیشتر است.دراین مورد گریزئوفولوین داروی انتخابی است و استفاده از داروهای موضعی ضد قارچی طول درمان را کم می کند. 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 19 اسفند1389 توسط الهام عنایتی

کاندیداها ممکن است بعنوان نرمال فلر دستگاه گوارش باشند ولی در مواقعی ممکن استقادر به ایجاد بیماری در این قسمت شوند که در این صورت متعاقب حمله قارچ به دستگاه گوارش ممکن است علائم گوارشی مثل اسهال،استفراغ،تهوع،دردهای شکمی و ...دیده شود.گاهی اوقات ممکن است زخمهای متعددی در قسمتهای مختلف روده توسط کاندیداها تولید شود.
مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها می تواند به عنوان عاملی در ایجاد کاندیدیاسیس دستگاه گوارش موثر باشد.
گاهی اوقات ممکن است کاندیدیاسیس دستگاه گوارش در محل معقد ضایعه جلدی و پوستی بوجود آورد.در این صورت اطراف معقد قرمز،ملتهب،و در مواردی همراه شوره و پوسته در محل ضایعه است.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 3 بهمن1389 توسط الهام عنایتی

برفک به عارضه ای اطلاق می شود که معمولا بر روی زبان بوجود می آید.بیماری خاص نوزادان است و به ندرت ممکن است در بزرگسالان دیده شود.در نوزادان هم بعد از رشد و نمو عناصر قارچی ممکن است توده یا لایه کرم رنگی روی سطح زبان دیده شود.گاهی اوقات قسمت زیادی از زبان دچار عارضه می شود.اگر لایه از روی زبان برداشته شود ،معمولا زیر آن قرمز،ملتهب و ممکن است که دردناک باشد.در مواردی حتی ممکن است شدت ضایعه بقدری زیاد باشد که بلع ، خوردن و آشامیدن را برای فرد(نوزاد) مشکل کند و گاهی ممکن است سایر جاها(مخاط دهان) نیز دچار عارضه شود.
معمولا ریت بیماری در نوزادانی دیده می شودکه عامل را از مادر گرفته باشند.


نوشته شده در تاريخ جمعه 26 آذر1389 توسط الهام عنایتی

اریتراسما عفونت مزمن طبقه شاخی پوست بوده،اغلب در نواحی چین دار بدن مانند زیر بغل،کشاله ران،ناف،زیر سینه و لای انگشتان بصورت لکه های مسطح قرمز یا قرمز مسی و یا قهوه ای،خشک،بدون وزیکول،التهاب و یا ترشح دیده می شود.
تشخیص آزمایشگاهی:
برای مشاهده میکروسکوپی،پس از تمیز کردن ضایعات بوسیله الکل ۷۵٪،اطراف آنها را به کمک چاقوی جزاحی استریل تراشیده و پوسته های حاصل را در داخل یک پلیت یا روی لام برای آزمایش جمع آوری می نمایند.
مقداری از پوسته ها را روی یک لام تمیز قرار داده و روی آن یک قطره اتر ریخته،کمی صبر کرده تا تبخیر شود سپس روی پوسته ها یک یا دو قطره آب مقطر ریخته و با لبه چاقوی جراحی آنها را روی لام پخش کنید.بعد از خشک شدن با حرارت فیکس کرده و روی آن محلول بلودومتیلن ریخته بعد از ۳۰ ثانیه به آرامی با آب مقطر بشویید.بعد از خشک کردن لام روی آن یک قطره روغن ایمیرسیون ریخته و با عدسی ۱۰۰ مورد مطالعه قرار دهید.


نوشته شده در تاريخ شنبه 20 آذر1389 توسط الهام عنایتی

عامل بیماری باکتری است از دسته دیفتری ها بنام Corynebacterium tenvis .در این بیماری ساقه آزاد مو گرفتار می شود.بیشتر موهای ناحیه زیر بغل(ناحیه آگزیلار) و بعد از آن موهای ناحیه کشاله ران(ناحیه آنه) .بیماری در فصول گرم در مناطق گرمسیر دیده می شود.روی موها در قسمت آزاد مو ،گره ها یا غلاف هایی بوجود می آورد به رنگ های قرمز ،زرد و یا سیاه.ولی معمولا در اکثر موارد به رنگ زرد دیده می شود.عوارضی ندارد،تنها چسبیده شدن موها باعث کشش سطحی پوست می شود و همینطور رنگی شدن لباس زیر.
تشخیص آزمایشگاهی:
با قیچی استریل موها را کوتاه می کنیم و موهای کوتاه شده را روی لام گذاشته و با پتاس شفاف می کنیم.زیر میکروسکوپ با عدسی 10 یا 40.غلافی اطراف مو می بینیم و مغز مو هیچ مشکلی ندارد.(معمولا غلاف زرد رنگ).اگر دقت کنیم و مو را له کنیم می توانیم در داخل غلافها باکتریها را به اشکال کوکسی باسیل شکل ببینیم.به کشت نیازی نیست.
درمان:
تراشیدن موها و استفاده از پمادهای گوگردی و یا محلول فرمالین در الکل.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 4 شهریور1389 توسط الهام عنایتی

به این بیماری Ringworm of bodt هم می گویند.
کچلی بدن عارضه درماتوفیتی است که معمولا در قسمتهای صاف بدن ممکن است ایجاد عارضه بکند.عوامل بیماریزا غالبا گونه های ترایکوفیتون، اپی درماتوفیتون و به میزان کمتر میکروسپوروم می باشند:T.Rubram,T.Ment,T.viollaceum,T.Schelini,T.Verrocosum,E.F و به میزان کمتر میکروسپوروم ها ممکن است ایجاد بیماری بکنند.

علائم بیماری:
معمولا علائم بالینی به یکی از اشکال زیر دیده می شود:
1-ضایعات حلقوی(دایره ای شکل) یا Circinate:این نوع ضایعات معمولا به صورت دایره ای است،کناره های منظم دارد.در محل ضایعه شوره و پوسته دیده می شود.ضایعات ممکن است قرمز یا قهوه ای رنگ باشند،گاهی اوقات همراه با خارش و معمولا کناره های ضایعه فعال تر از مرکز ضایعه استدر مواردی ممکن است که در مرکز ضایعه حالت بهبودی شونده دیده شود.این نوع از علائم بالینی به نسبت سایر علائم بالینی معمولا شیوع بیشتری دارند.
2-وزیکول دار Vesicular:تقریبا مشابه ضایعات نوع اول می تواند باشد، با این تفاوت که در سطح ضایعه ممکن است وزیکول های بزرگ یا کوچکی دیده شود.این وزیکول ها معمولا حاوی عناصر قارچی اند.
3-حلقه های متحدالمرکز Polycyclic:از نظر علائم بالینی مشابه ضایعات حلقوی اند.با این تفاوت که ممکن است ضایعات به شکل دایره هایی که دارای یک مرکزند دیده شوند.
4-گرانولوماتوز یا زگیلی شکل:در اثر رشد و نمو عناصر قارچی ممکن است در محل ضایعه زگیل هایی دیده شود که از پوست برجسته اند و شکل نامنظمی دارند.
5-ضایعات مدور اگزمایی شکل:این نوع ضایعات از نظر مرفولوژی و شکل مشابه ضایعات نوع اولند(شوره،پوسته،قهوه ای رنگ) با این تفاوت که حالت بهبودی شونده را در مرکز نمی بینیم یعنی تمامی سطح ضایعه تقریبا به یک نسبت دچار آلودگی اند.

تشخیص:
باید ار بیمار نمونه گیری شود.با یک اسکالپل استریل با خراش دادن از کناره های ضایعه ،پوسته و شوره های محل ضایعه را در یک پتری دیش استریل جمع می کنیم.نمونه ها را در آزمایش مستقیم می توان با پتاس شفاف کرد و دید و هم باید در محیط های کشت S و Scc کشت داده شوند.در آزمایش مستقیم میسیلیوم های منشعب با تیغه میانی و گاهی آرتروکندیا هم ممکن دیده شود.
درمان:
ممکن است با داروهای ضد قارچی موضعی بهبودی حاصل شود(کلوتریمازول،مبندازول،تیابندازول،اسید سالیسیلیک 3%) و در مواردی هم ممکن است با استفاده از داروهای موضعی ضد قارچی بهبودی حاصل شود و اگر موثر نبود داروی خوراکی گریزئوفولوین تجویز می شود و ضایعات از بین می روند.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 21 مرداد1389 توسط الهام عنایتی

این بیماری ممکن است گوش خارجی و غضروف آن را مبتلا کند.
بیماریهای میکروبی گوش قسمت وسیعی از بیماریهای گوش را تشکیل می دهند.در بین قارچها،تعداد زیادی از قارچها عامل اتومایکوسیس هستند ولی ما آنها را به سه دسته تقسیم می کنیم:
1-ساپروفیتها
2-مخمرها
3-درماتوفیتها
تعداد درماتوفیتها به مراتب بیشتر است و خیلی از ساپروفیتها می توانند این بیماری را ایجاد کنند از جمله گونه های:آسپرژیلوس،پنسیلیوم،آلترناریا،کلادوسپوریوم، موکور، رایزوفوس،اسپولاریوپسیس.
در بین ساپروفیت ها و کلا در بین قارچها شایع ترین قارچی که باعث اتومایکوسیس می شود قارچی به نام آسپرژیلوس نایجر است.
در بین مخمرها:Candida Sp بویژه Candida.Albicans،Trichosporon،Geotrochum که مهمترین (شایع ترین )آنها کاندیدا آلبیکنس است.
در بین درماتوفیت ها:تقریبا تمام درماتوفیت ها می توانند در قسمتهای مختلف گوش بخصوص لاله گوش ایجاد بیماری کنند.
بیماری بیشتر در مناطقی که گرد و غبار است در اثر دست کاری گوش بوجود می آید.

علائم بیماری:
3 شکل بیماری دیده می شود:1)حالت حاد   2)حالت تحت حاد   3)حال مزمن
در حالت حاد،چرک و درد و ترشحات و خارش و سوزش زیاد دیده می شود.در تحت حاد همین علائم هست ولی به میزان کمتر.و در حالت مزمن این علائم را به ندرت می بینیم.
یکی از عوارضی که اتومایکوسیس می تواند بوجود آورد کری موقت است.یعنی در داخل گوش نزدیک پرده،قارچ و میسیلیوم های قارچ و اپیتلیال های توده ای و ترشحات،باعث می شوند توده ای بوجود آید و بیمار صدا را بدرستی نشوند.در اثر در آوردن این توده کری از بین می رود.

درمان:
برای درمان بیماری:اولین کاری که متخصص می کند باید گوش را تمیز کند.(قطره ای به نام استات آلومینیوم وجود دارد که در داخل گوش ریخته می شود و اجرامی که در داخل گوش است پاک می شود)بعد از این کار درمان شروع می شود.داروهای مورد استفاده یکی پمادی است به نام نیستاتین،همینطور سوسپانسیون نیستاتین،پماد کلوتریمازول و سوسپانسیون آمفوتریسین بتا.

تشخیص آزمایشگاهی:
اولین کار نمونه برداری است که ممکن است توسط متخصص باشد با وسیله ای به نام رینگ توده های درون گوش را در می آورند و برای آزمایشگاه می فرستند.با رنگهای بلدومتیلن و گرم و ...آن را رنگ آمیزی می کنند.و یا ممکن است شخص به آزمایشگاه مراجعه کند که در اینصورت از سوآپ استریل استفاده می شود.بهتر است سوآپ را به دست خود بیمار داد.باید آن را با سرم فیزیولوژی مرطوب کرد.وقتی ترشحات و چرک درون گوش را برداشت کرد ، روی لام می کشیم.لام را فیکس می کنیم(بهتر است که با الکل فیکس کنیم).بعد رنگ آمیزی می کنیم.بسته به عامل بیماری زیر لام چیزهایی می بینیم.مثلا در مورد آسپرژیلوس نایجر که خیلی شایع است میسیلیوم،شاخه های جانبی،گاهی وزیکول و از همه مهمتر کندیاهای خاردار دیده می شود.
در مورد قارچی مثل پنی سیلیوم و یا بقیه گونه ها باید میسیلیوم با تیغه میانی دید.
در مورد اسکوپولاریوپسیس کندیاهای خاردار می بینیم.
اگر موکور و رایزوپوس باشد میسیلیوم های قطور بدون تیغه میانی می بینیم.
اگر آلبیکنس باشد ،سودوهایف و مخمر دیده می شود.
اگر ژئوتریکوم باشد ، آرتروکندیا دیده می شود.
و اگر ترایکوسپوروم باشد ف آرتروکندیا و مخمر دیده می شود.

*برای کشت:ترشحات برداشت شده از گوش بیمار را در محیط S کشت می دهیم
.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 23 تیر1389 توسط الهام عنایتی

بیماریهایی هستند که قارچ در قسمتهای بالایی طبقه شاخی پوست یا ساقه آزاد مو جایگزین می شود.این قسمت مرتی در حال ریزش است.
شدت واکنش بدن بسته به این است که متابولیت های قارچها وارد قسمت های زیر می شود یا نه (قسمتهای زیر زنده اند.)در بیماریهای سطحی قارچ در قسمتهای بالایی جایگزین می شود، پس بدن انسان را کمتر تحریک می کند و واکنش بدن کمتر است.این بیماری را می توان با بیماریهای جلدی مقایسه کرد.در بیماریهای جلدی قارچ در قسمتهای زیری جایگزین می شود پس بدن را بیشتر تحریک می کند.
قارچها همچنین می توانند ساقه آزاد مو را گرفتار کنند.ولی در بیماریهای جلدی هم قسمت بالایی و هم فولیکول (بجز ریشه ) گرفتار می شود.
بیماریهای مختلفی در این قسمت وجود دارد که شایع ترین بیماری تینه آ ورسیکالر Tinea versicolor است ، عامل بيماري مخمر چربي دوستي است بنام Malassezia furfur.
Malassezia furfur:
این مخمر بطور فلر نرمال روی پوست انسان زندگی می کند و اگر تعادل فیزیولوژیک بدن بهم بخورد (بیشتر در فصول گرم سال و به عللی مثل تعریق زیاد ف عدم رعایت نکات بهداشتی ، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک و غیره ) باعث می شود این قارچ فعال شده و باعث ایجاد ضایعاتی در پوست می شود.این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیر و در جوانان بخصوص آقایان در سن بلوغ می باشد.چون در مردان بعد از بلوغ به علت افزایش تستسترون،چربی پوست بیشتر می شود و این قارچ هم چربی دوست است.
بیشتر در قسمتهای بالایی بدن مثل گردن ، سینه ،پشت و روی بازوها این بیماری ایجاد می شود.

علائم بالینی بیماری:
ضایعاتی هستند به شکل ماکول.ماکول ضایعاتی هستند در سطح پوست(تغییرات رنگی پوست ، بدون چرک و برآمدگی ).اگر این ضایعات مقداری برآمده شود پاپل نامیده می شود.اگر چرکی شود وزیکول گفته می شود.اگر بزرگتر و چرکی تر شود پوستول گفته می شود.
روی ضایعات از پوسته های ریزی پوشیده شده ، بیشتر پوسته ها آردی هستند (خیلی ریزند) بنام  furfuraceous  ویا ممکن است پوسته ها کمی درشت تر باشند بنام brany.ضایعات ممکن است منفرد باشند یا متعدد.
رنگ ضایعات به رنگهای مختلف دیده می شود و بیشتر به رنگ سفید ، زرد و قهوه ای .در افرادی که پوست روشن دارند ضایعات تیره تر و در افرادی که دارادی پوست تیره اند روشن تر دیده می شود.خارش جزئی وجود دارد و واکنش در بدن بوجود نمی آید.

روش تشخیص:
به چند روش می توان تشخیص داد.در بیماریهای پوستی باید متوجه باشیم که بیمار دارو مصرف نکند و 3 روز هم حمام نکند.یک تکه چسب اسکاچ بریده و روی ضایعه می چسبانیم و به سرعت می کنیم و روی لام تمیز می چسبانیم و زیر میکروسکوپ با بزرگنمایی 10 یا 40 بررسی می کنیم.در زیر میکروسکوپ اجتماعی از مخمرها به حالت خوشه انگوری دیده می شود.معمولا گرد هستند، بعضی ها جوانه دارند.
به اجتماعی از مخمرها بلاستوکندیا می گویند.زیر میکروسکوپ بلاستوکندیا و سودوهایف Pseudohypha (میسیلیوم های کاذب کوتاه ) می بینیم.
در چسب اسکاچ دیدن سودوهایف مشکل است.بنابراینبرای دیدن بهتر سودوهایف ها زیر چسب چند قطره بلدومتیلن ریخته و چسب را می چسبانیم.
هرچه بیماری شدیدتر باشد مخمر بیشتر دیده می شود و هرچه مزمن تر باشد سودوهایف بیشتر دیده می شود.
روش دیگر این است که با اسکالپل پوسته را برداشته و با پتاس شفاف می کنیم و یا پوسته ها را له می کنیم و سپس روی آنها پتاس می ریزیم.
این بیماری در حالت معمول نیاز به کشت ندارد و دیدن شکل میکروسکوپی برای تشخیص کافی است ولی اگر بخواهیم کشت دهیم باید در محیط S که چرب هم باشد قارچ را کشت داد.  
                     

درمان:
اول از همه زمینه های بیماری باید کنترل شود بعد درمان شروع می شود.درمان بطور بطور معمول با کرمی بنام کلوتریمازول درمان می شود و یا محلول کلوتریمازول 1% یا کرم مایکونازول Myconazole.به این صورت که روزی 3 بار روی ضایعات به مدت 2 تا 3 هفته کرم زده شود و هر روز هم استحمام و تعویض لباسهای زیر انجام شود.
درمانهای دیگر مثل:
استفاده از پماد  وایت فیدز (White fieds ).
داروهایی که کراتیلیتیک هستند (داروهایی که باعث می شوند لایه شاخی پوست دور ریخته شود).
داروهای گوگردی مثل هیپوکلریت سدیم.
شامپوهایی که ضد شوره و چربی هستند مثل هدشولدر Head shoulder.
در ماردی که بیماری خیلی مزمن است باید از قرص Ketoconazole کتوکونازول استفاده کرد.روزی یک قرص خورده می شود به مدت 1 ماه.
در علائم بیماری ، این بیماری یک بیماری مزمن است.ولی حالت حاد آن هم دیده می شود که فولیکولیت گفته می شود و آن زمانی است که فولیکول های مو (خصوصا موهای سینه )متورم و دردناک می شوند.
یکی از موارد تشخیص استفاده از لامپ وود Wood' s  lamp است که لامپی است که اشعه ماورا بنفش تولید می کند.بعضی از قارچها و باکتریها به خاطر پروتئینی که در دیواره سلولیشان است بنام پتری دین Petri din  از خود فلورسانس می دهند.در این بیماری فلورسانس زرد طلائی است. 


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک